Pracownia Terapeutyczna Na Piętrze

Umów się na wizytę

Terapia rodzin

 

Często problemy poszczególnych członków rodziny (np. lęki, trudne zachowania, moczenie wtórne u dzieci) związane są      z szerszymi problemami nękającymi całą rodzinę, wtedy szybszą i skuteczniejszą pomoc można uzyskać, kiedy w terapii biorą udział wszyscy jej członkowie. Czasem, aby osiągnąć zmianę jednego członka rodziny, niezbędna jest zmiana wszystkich jej bliskich.

 

Na terapię zapraszamy rodziny, których członkowie czują, że zanika bliskość w rodzinie wskutek konfliktu w rodzinie, rodziny które stoją w obliczu sytuacji kryzysowych, na przykład rozwodu, separacji, czy też straty – choroby, śmierci jednego z członków rodziny, kryzysów związanych z przejściem do kolejnego etapu życia w rodzinie - np. wyprowadzenie się dorosłych dzieci, oraz w wyniku problemów jednego z członków rodziny, takich jak: problemy wychowawcze dziecka, zaburzenia odżywiania, zaburzenia psychosomatyczne, depresja.

 

Terapia rodzin opiera się na założeniu, iż rodzina stanowi system, w którym poszczególni jej członkowie wzajemnie na siebie oddziałują. Funkcjonowanie i problemy jednego z członków rodziny wpływają na funkcjonowanie pozostałych, co pociąga za sobą zmianę całego systemu rodzinnego. W terapii rodzin zaleca się udział wszystkich domowników lub w zależności od charakterystyki problemu tylko części rodziny np. rodziców. Aktywność terapeuty koncentruje się na wszystkich członkach rodziny co pozwala na zrozumienie problemów w szerszym kontekście. Terapeuta pomaga rodzinie zrozumieć i rozwiązać problem, nie osądzając poszczególnych osób.

 

Celem ogólnym terapii rodzin jest przywrócenie równowagi systemowi rodzinnemu przezywającemu kryzys, wzmocnienie więzi w rodzinie, poprawa relacji i polepszanie jakości wspólnego życia w rodzinie.

 

Pierwsze dwa-trzy spotkania mają charakter konsultacyjny – w trakcie których psychoterapeuta poznaje problemy, z którymi zgłasza się rodzina i lokalizuje ich źródła, a także oczekiwania rodziny wobec wspólnych spotkań. Na tej podstawie terapeuta wspólnie z rodziną określają cele terapii. Czas trwania terapii rodzinnej dostosowany jest do specyfiki zgłaszanych problemów oraz wyznaczonych celów terapii. Przeważnie spotkania odbywają się co 2-3 tygodnie.

 

Terapia par

 

Być może czujecie się nierozumiani w związku, w Waszym związku jest za dużo krzyku lub za dużo ciszy, ze względu na różne wydarzenia Wasze drogi zaczęły się rozchodzić. Z jakiegoś powodu wcześniej wypracowane sposoby rozwiązywania problemów obecnie przestały być wystarczające. Być może pojawienie się dziecka spowodowało, że to, jak kiedyś siebie wzajemnie postrzegaliście, teraz uległo zmianie i zaczęliście widzieć u siebie więcej różnic niż podobieństw. Jesteście w trudnym momencie i doświadczyliście utraty zaufania albo zdrady i nie wiecie, co dalej.

 

Terapia par jest tym, co pomaga partnerom poszerzyć perspektywę postrzegania trudnej sytuacji i skierować ich uwagę na niedostrzegane dotychczas różne sposoby rozwiązywania problemów. Jest formą pomocy parom próbującym poprawić swoje relacje, jednym ze sposobów umożliwiającym partnerom znalezienie porozumienia i uniknięcia rozstania, rozwodu. Terapia przeznaczona jest dla par i małżeństw tkwiących w impasie, będących w sytuacji kryzysowej, trwających w konflikcie, mających trudności we wzajemnej komunikacji. Spotkania, w których uczestniczą obydwoje partnerzy czy małżonkowie dotyczą relacji miedzy partnerami oraz ich dawnego i obecnego funkcjonowania ich związku.

 

Pierwsze dwa-trzy spotkania mają charakter konsultacyjny – terapeuta poznaje aktualną sytuację w związku oraz oczekiwania obojga partnerów. Na tej podstawie terapeuta wraz z parą określają cele terapii. Czas trwania terapii dostosowany jest do problemów pary oraz celów terapii. Spotkania odbywają się zwykle co 2 tygodnie.

 

Kontakt Anna Urbanek tel. 606 739 884

© 2017 created with webwavecms.com

Podpowiedź:

Możesz usunąć tę informację włączając Pakiet Premium

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.